Jak zvýšit teplotu vody v bazénu

Co vše tuto teplotu ovlivňuje a jakou výplň konstrukce zvolit, aby se teplota udržela v bazénu co nejdéle.

Výplň zastřešení bazénů

Novinkou v zasklívání zvyšující teplotu vody v bazénu jsou výplně ve vícevrstvém provedení jako například polykarbonát PC 10/4 se čtyřmi vrstvami zasklení, tloušťkou 10 mm a s prostupem tepla U = 2,7 W/m2K.

V porovnání s 8mm výplní (U=3,2 W/m2K), má výplň 10/4 o 15% vyšší izolační vlastnosti, udrží pod krytem až o 3°C vyšší teplotu vody i vzduchu. Více o Termoizolační výplni.

Barva výplně zastřešení bazénů

Pro udržení teploty také záleží na druhu a barvě výplně zastřešení. Tmavší barvy polykarbonátu sice zvýší teplotu vzduchu pod krytem, ale více stíní vodě bazénu, nepropouští do bazénu (na povrch bazénových stěn) tolik světelné energie a mohou tak ve srovnání s bezbarvými výplněmi snížit teplotu vody o 1 až 3°C. Proto se pro účely zastřešení bazénů nejčastěji používají polykarbonáty v čirém (bezbarvém) provedení.

 

Orientace bazénu na jih a pozor na překážky

Bazénové zastřešení, které nejvíce akumuluje teplo, by mělo být kratší stranou orientováno k jihu. Dále záleží na překážkách, přírodních i umělých zábranách (domech, plotech, stromech, kopcích a jiném zastínění …), které brání přístupu slunce a bazénu stíní. Pokud jste na slunném místě, vyvýšenině, kde v okruhu 5 km není žádný vyšší bod, máte velkou naději, že průměrnou teplotu budete mít ještě vyšší.

 

Velikost zastřešení

Menší plocha krytu má i menší tepelné ztráty. Povrch zastřešení, nízká konstrukce a větrem menší ochlazovaná plocha zastřešení, má velký vliv na udržení teplé vody v bazénu. Vhodným konstrukčním řešením zastřešení bazénu, lze docílit o 10 až 30% menší povrchové plochy krytu. Oproti jiným konstrukcím v běžném provedení to může dělat rozdíl teploty vody plus 3°C (měřeno ráno).

Nejvýhodnější tvar zastřešení bazénu

Z hlediska získávání tepelné energie ze slunečních paprsků, je nejefektivnější obloukový tvar zastřešení. Východní, jižní i západní paprsky dopadají na bazénový kryt vždy v nejvýhodnějším úhlu. Snižuje se tak odrazivost infračervené složky záření a co nejvíce světelných paprsků může po celý den pronikat do pláště bazénu, kde se přeměňují na teplo.

Povrch a barva bazénu

Z hlediska získávání tepelné energie ze slunečních paprsků je nejvýhodnější tmavý bazén se členitým povrchem bazénových stěn a podlahy. Bazén takto přeměňuje nejvíce světelného záření na tepelnou energii.

Související odkazy:

Rychlá online kalkulace ceny zastřešení
Kalkulaci obdržíte okazmžitě na vámi zadanou emailovou adresu.
Obsah

Nové povrchové úpravy!

Nově pro tuto sezónu jsme pro vás připravili možnost výběru ze 3 různých druhů povrchové úpravy konstrukce. Na výběr tedy nyní máte celkem ze 4 základních barev konstrukce a to za symbolický příplatek...

Více informací zde...